Skapad: 2025-06-11 🕒 08:31:20

AviList är här

AVILIST SER DAGENS LJUS - VAD INNEBÄR DET FÖR MEDLEMMARNAS KRYSSLISTOR FRAMÖVER? 

Nu har  AviList släppts, den enade världslistan för fåglarnas taxonomi och i samma stund så ansluter sig Birdlife Sverige till denna artlista.

I samband med releasen kommer också Taxonomikommittén (TK) att presentera en del namnbyten som berör arterna framöver med den nya artlistan även Raritetskommitéen (RK) kommer presentera ett par nya arter och en del arter som lumpats från den svenska listan. Det är i nuläget oklart när AviList i sin helhet kommer presenteras, det skulle gjorts 10/6 men är något försenat. Men frågorna börjar komma upp, så Club300 väljer att publicera en nyhet om hur de svenska listorna påverkas.

Lite kortfattat så är det dessa förändringar som berör våra svenska listor

Sädgåsen delas nämligen upp i arterna 𝐬𝐤𝐨𝐠𝐬𝐠å𝐬 (𝘈𝘯𝘴𝘦𝘳 𝘧𝘢𝘣𝘢𝘭𝘪𝘴 med underarterna 𝘧𝘢𝘣𝘢𝘭𝘪𝘴, 𝘫𝘰𝘩𝘢𝘯𝘴𝘦𝘯𝘪 och 𝘮𝘪𝘥𝘥𝘦𝘯𝘥𝘰𝘳𝘧𝘧𝘪) och 𝐭𝐮𝐧𝐝𝐫𝐚𝐠å𝐬 (𝘈𝘯𝘴𝘦𝘳 𝘴𝘦𝘳𝘳𝘪𝘳𝘰𝘴𝘵𝘳𝘪𝘴 med underarterna 𝘴𝘦𝘳𝘳𝘪𝘳𝘰𝘴𝘵𝘳𝘪𝘴 och 𝘳𝘰𝘴𝘴𝘪𝘤𝘶𝘴).

Den tidigare underarten östlig gulärla får egen artstatus och byter namn till beringärla (𝘔𝘰𝘵𝘢𝘤𝘪𝘭𝘭𝘢 𝘵𝘴𝘤𝘩𝘶𝘵𝘴𝘤𝘩𝘦𝘯𝘴𝘪𝘴).

Amerikansk kricka tappar artstatus (=lumpas) och blir en underart av kricka.
Tundratrut tappar artstatus (=lumpas) och blir en underart av silltrut.
Grå- och svartkråka tappar artstatus (=lumpas) och blir underarter av kråka.
Amurbuskskvätta tappar artstatus (=lumpas) och blir en underart av vitgumpad buskskvätta.
Ökenvarfågel tappar sin artstatus. AviList betraktar istället varfågel L. excubitor som en polytypisk art, med underarterna excubitor, homeyeri, koenigi, algeriensis, elegans, leucopygos, aucheri, theresae, buryi, uncinatus, lahtora och pallidirostris. I takt med att fler studier publiceras är det dock möjligt att vi kommer se framtida uppdelningar inom komplexet.

Följande svensksedda arter byter svenska namn:

Wilsonbeckasin byter svenskt namn till amerikansk beckasin.
Wilsonsimsnäppa byter svenskt namn till präriesimsnäppa.
Scopolilira byter svenskt namn till diomedeslira.
Cettisångare byter svenskt namn till sumpcettia.
Moltonisångare byter svenskt namn till rosensångare.
 

Vad innebär allt detta för dig som medlem i Club300 och som vill bibehålla en aktuell krysslista?

Vi kommer under veckan (V.24) att uppdatera artlistan i kryssdatabasen, så den möter förändringarna som AviList medför på de listor som rör de svenska fynden i ett första steg. Lite mer utförligt om denna process presenteras nedan.

I ett andra steg, så kommer även förändringarna för resten av artlistan mot AviList att utföras under några veckor framöver. Det berör ju främst Världslistan och de listorna som finns listade under Regionlistor på kryssidan.

 

Vad kommer ske under vecka 24 då?

I första steget, så kommer vi plocka bort lumpade kryss i databasen och därefter städa bort dessa före detta arter ur artlistan.
I andra steget, så kommer vi byta namn på de arter som berörs i artlistan.
I tredje och sista steget, så kommer vi skapa de nya splittade arterna enligt nya artlistan.

När dessa steg är utförda kommer det kommuniceras ut på hemsidan och våra sociala plattformar.  Först då kan man gå in och uppdatera sina nya kryss (= de splittarter som skapats i tredje steget). Övriga uppdateringar som inte rör de ändrade arterna går att göra som vanligt. 

BirdAlarm

För användare av BirdAlarm är de nya namnen lanserade i listan. Gå in i menyn nere till vänster, välj ”inställningar” och längst ner, ”radera lokal data” för att få de nya namnen aktiverade.

Ha lite tålamod

Vi hoppas på förståelse för att detta är en ganska omfattande process, i synnerhet eftersom Club300:s kryssavdelning idag omfattar två auktoriteter för olika listor, som nu ska föras samman till en. Det innebär en hel del manuellt arbete och mycket planering.

/Jens Stålberg, Richard Ek & Owe Rosengren. C3:s eget kryssteam