Larm från BirdAlarm
2020-06-06 Sommargylling - Hem bru
2020-06-06 Skräntärna - Fläckebo Kyrka
2020-06-06 Busksångare - Västra Frölunda
2020-06-06 Skedstork - Södra Häljaröd
2020-06-06 Rosenstare - Tontoft Nakke

Anna Lindgren   - Årslistan 2004

Ospecifierade arter: 198
Totalt antal arter: 223
# Svenska Engelska Vetenskapligt namn Landskap Lokal Godkänd Kryssdatum
223 Eksångare Eastern Olivaceous Warbler Iduna pallida Västerbotten Stora Fjäderägg Ja 2004-10-09
222 Ökenvarfågel Southern Grey Shrike Lanius elegans Ångermanland Fällvikshamn Ja 2004-09-19
221 Tretåig hackspett Eurasian Three-toed Woodpecker Picoides tridactylus Västerbotten Stora Fjäderägg Ja 2004-09-11
220 Sparvuggla Eurasian Pygmy Owl Glaucidium passerinum Västerbotten Stora Fjäderägg Ja 2004-09-11
219 Bändelkorsnäbb Eurasian Two-barred Crossbill Loxia bifasciata Västerbotten Stora Fjäderägg Ja 2004-08-24
218 Dvärgsparv Little Bunting Emberiza pusilla Västerbotten Stora Fjäderägg Ja 2004-08-24
217 Entita Marsh Tit Poecile palustris Skåne Fyledalen Ja 2004-08-01
216 Fjällripa Rock Ptarmigan Lagopus muta Lappland Stelenjokk Ja 2004-07-14
215 Fjällabb Long-tailed Jaeger Stercorarius longicaudus Lappland Stekenjokk Ja 2004-07-14
214 Småfläckig sumphöna Spotted Crake Porzana porzana Ångermanland Kroktjärn Ja 2004-06-20
213 Mindre flugsnappare Red-breasted Flycatcher Ficedula parva Öland Ottenby Ja 2004-05-22
212 Nattskärra European Nightjar Caprimulgus europaeus Öland Ottenby Ja 2004-05-22
211 Fältpiplärka Tawny Pipit Anthus campestris Öland Seby läge Ja 2004-05-21
210 Pungmes Eurasian Penduline Tit Remiz pendulinus Öland Petgärde träsk Ja 2004-05-20
209 Svarthakad buskskvätta European Stonechat Saxicola rubicola Öland Solberga Ja 2004-05-20
208 Svart rödstjärt Black Redstart Phoenicurus ochruros Öland Degerhamns industriområde Ja 2004-05-20
207 Smalnäbbad simsnäppa Red-necked Phalarope Phalaropus lobatus Öland Eckels udde Ja 2004-05-20
206 Mindre sumphöna Little Crake Porzana parva Öland Möckelmossen Ja 2004-05-20
205 Vit stork White Stork Ciconia ciconia Öland Tornborg Ja 2004-05-20
204 Rostgumpsvala Red-rumped Swallow Cecropis daurica Öland Kungsgården Ja 2004-05-20
203 Rapphöna Grey Partridge Perdix perdix Öland Kungsgården Ja 2004-05-19
202 Smådopping Little Grebe Tachybaptus ruficollis Uppland Lappskärret Ja 2004-05-16
201 Fjällgås Lesser White-fronted Goose Anser erythropus Uppland Hjälstaviken Ja 2004-05-15
200 Bläsgås Greater White-fronted Goose Anser albifrons Uppland Hjälstaviken Ja 2004-05-15
199 Amerikansk kopparand Ruddy Duck Oxyura jamaicensis Ångermanland Idbyfjärden Ja 2004-05-13