Larm från BirdAlarm
2020-02-24 Pärluggla - Smedstorp
2020-02-24 Svartnäbbad islom - Nyrup
2020-02-24 Hökuggla - Hesede Skov
2020-02-24 Rödhuvad dykand - Horn
2020-02-24 Brunsångare - Södra Möckleby

Simon Stenberg Jönsson   - Asien

Totalt antal arter: 206
# Svenska Engelska Vetenskapligt namn Landskap Lokal Godkänd Kryssdatum
206 Svartkronad järnsparv Radde's Accentor Prunella ocularis - Mount Aragats Ja 2019-05-19
205 Ortolansparv Ortolan Bunting Emberiza hortulana - Mt Aragats Ja 2019-05-19
204 Gulgrå sparv Cinereous Bunting Emberiza cineracea - Oorts gorge Ja 2019-05-18
203 Vitstrupig näktergal White-throated Robin Irania gutturalis - Oorts gorge Ja 2019-05-18
202 Persisk stenskvätta Red-tailed Wheatear Oenanthe chrysopygia - Oorts gorge Ja 2019-05-18
201 Skedand Northern Shoveler Spatula clypeata - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
200 Brunand Common Pochard Aythya ferina - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
199 Vitögd dykand Ferruginous Duck Aythya nyroca - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
198 Vigg Tufted Duck Aythya fuligula - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
197 Kopparand White-headed Duck Oxyura leucocephala - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
196 Skedstork Eurasian Spoonbill Platalea leucorodia - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
195 Dvärgrördrom Little Bittern Ixobrychus minutus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
194 Ägretthäger Great Egret Ardea alba - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
193 Dvärgsumphöna Baillon's Crake Porzana pusilla - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
192 Styltlöpare Black-winged Stilt Himantopus himantopus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
191 Tofsvipa Northern Lapwing Vanellus vanellus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
190 Sumpvipa White-tailed Lapwing Vanellus leucurus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
189 Kustpipare Grey Plover Pluvialis squatarola - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
188 Större strandpipare Common Ringed Plover Charadrius hiaticula - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
187 Myrsnäppa Broad-billed Sandpiper Calidris falcinellus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
186 Småsnäppa Little Stint Calidris minuta - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
185 Småtärna Little Tern Sternula albifrons - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
184 Grön biätare Blue-cheeked Bee-eater Merops persicus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
183 Skäggmes Bearded Reedling Panurus biarmicus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
182 Dvärglärka Lesser Short-toed Lark Alaudala rufescens - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
181 Kaveldunsångare Moustached Warbler Acrocephalus melanopogon - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
180 Rörsångare Eurasian Reed Warbler Acrocephalus scirpaceus - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
179 Vassångare Savi's Warbler Locustella luscinioides - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
178 Östlig sammetshätta Menetries's Warbler Sylvia mystacea - Armash Fish Ponds Ja 2019-05-18
177 Törnsångare Common Whitethroat Sylvia communis - Mount Gndasar Ja 2019-05-17
176 Trädnäktergal Rufous-tailed Scrub Robin Cercotrichas galactotes - Vedi Gorge Ja 2019-05-17
175 Orientsångare Upcher's Warbler Hippolais languida - Vedi Gorge Ja 2019-05-17
174 Ärtsångare Lesser Whitethroat Sylvia curruca - Mount Gndasar Ja 2019-05-17
173 Trädlärka Woodlark Lullula arborea - Mount Gndasar Ja 2019-05-17
172 Kaspisk snöhöna Caspian Snowcock Tetraogallus caspius - Mount Gndasar Ja 2019-05-17
171 Ökentrumpetare Trumpeter Finch Bucanetes githagineus - Vedi Gorge Ja 2019-05-17
170 Bergortolan Grey-necked Bunting Emberiza buchanani - Vedi Gorge Ja 2019-05-17
169 Ökenfink Desert Finch Rhodospiza obsoleta - Vedi Gorge Ja 2019-05-17
168 Klippsparv Rock Bunting Emberiza cia - Noravank Monastery Ja 2019-05-16
167 Snöfink White-winged Snowfinch Montifringilla nivalis - Selim/Vardenyats Pass Ja 2019-05-16
166 Blåhake Bluethroat Luscinia svecica - Selim/Vardenyats Pass Ja 2019-05-16
165 Vaktel Common Quail Coturnix coturnix - Harsnaqar Hotel Ja 2019-05-16
164 Rödbena Common Redshank Tringa totanus - Selim/Vardenyats Pass Ja 2019-05-16
163 Ringduva Common Wood Pigeon Columba palumbus - Lake sevan Ja 2019-05-16
162 Dvärguv Eurasian Scops Owl Otus scops - Noravank Monastery Ja 2019-05-16
161 Rödspov Black-tailed Godwit Limosa limosa - Selim/Vardenyats Pass Ja 2019-05-16
160 Sävsångare Sedge Warbler Acrocephalus schoenobaenus - Lake Sevan Ja 2019-05-16
159 Östlig klippnötväcka Eastern Rock Nuthatch Sitta tephronota - Noravank Monastery Ja 2019-05-16
158 Större hackspett Great Spotted Woodpecker Dendrocopos major - Dilijan National Park Ja 2019-05-15
157 Mellanspett Middle Spotted Woodpecker Dendrocoptes medius - Dilijan National Park Ja 2019-05-15
156 Kaja Western Jackdaw Coloeus monedula - Imiri Ja 2019-05-15
155 Rödhuvad dykand Red-crested Pochard Netta rufina - Norashen Reserve Ja 2019-05-15
154 Snatterand Gadwall Mareca strepera - Norashen Reserve Ja 2019-05-15
153 Bronsibis Glossy Ibis Plegadis falcinellus - Norashen Reserve Ja 2019-05-15
152 Dvärgskarv Pygmy Cormorant Microcarbo pygmaeus - Norashen Reserve Ja 2019-05-15
151 Stenknäck Hawfinch Coccothraustes coccothraustes - Georgia - Armenia Border pass Ja 2019-05-15
150 Domherre Eurasian Bullfinch Pyrrhula pyrrhula - Dilijan NP Ja 2019-05-15
149 Sävsparv Common Reed Bunting Emberiza schoeniclus - Norashen Ja 2019-05-15
148 Östlig medelhavsstenskvätta-IOC Eastern Black-eared Wheatear Oenanthe melanoleuca - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
147 Svarthuvad sparv Black-headed Bunting Emberiza melanocephala - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
146 Kornsparv Corn Bunting Emberiza calandra - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
145 Fältpiplärka Tawny Pipit Anthus campestris - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
144 Sydnäktergal Common Nightingale Luscinia megarhynchos - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
143 Blåtrast Blue Rock Thrush Monticola solitarius - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
142 Pilfink Eurasian Tree Sparrow Passer montanus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
141 Stensparv Rock Sparrow Petronia petronia - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
140 Svarthakad buskskvätta European Stonechat Saxicola rubicola - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
139 Isabellastenskvätta Isabelline Wheatear Oenanthe isabellina - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
138 Nunnestenskvätta Pied Wheatear Oenanthe pleschanka - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
137 Finschstenskvätta Finsch's Wheatear Oenanthe finschii - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
136 Storskarv Great Cormorant Phalacrocorax carbo - Rustavi heron breeding site Ja 2019-05-14
135 Smutsgam Egyptian Vulture Neophron percnopterus - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
134 Purpurhäger Purple Heron Ardea purpurea - Jandari Lake Ja 2019-05-14
133 Silkeshäger Little Egret Egretta garzetta - Jandari Lake Ja 2019-05-14
132 Rallhäger Squacco Heron Ardeola ralloides - Jandari Lake Ja 2019-05-14
131 Kohäger-IOC Western Cattle Egret Bubulcus ibis - Rustavi heron breeding site Ja 2019-05-14
130 Gräsand Mallard Anas platyrhynchos - Jandari Lake Ja 2019-05-14
129 Rostand Ruddy Shelduck Tadorna ferruginea - Jandari Lake Ja 2019-05-14
128 Årta Garganey Spatula querquedula - Jandari Lake Ja 2019-05-14
127 Berghöna Chukar Partridge Alectoris chukar - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
126 Smådopping Little Grebe Tachybaptus ruficollis - Jandari Lake Ja 2019-05-14
125 Skäggdopping Great Crested Grebe Podiceps cristatus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
124 Vit stork White Stork Ciconia ciconia - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
123 Brushane Ruff Calidris pugnax - Jandari Lake Ja 2019-05-14
122 Örnvråk Long-legged Buzzard Buteo rufinus - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
121 Rörhöna Common Moorhen Gallinula chloropus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
120 Sothöna Eurasian Coot Fulica atra - Jandari Lake Ja 2019-05-14
119 Strandskata Eurasian Oystercatcher Haematopus ostralegus - Rustavi heron breeding site Ja 2019-05-14
118 Grågam Cinereous Vulture Aegypius monachus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
117 Brun kärrhök Western Marsh Harrier Circus aeruginosus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
116 Ängshök Montagu's Harrier Circus pygargus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
115 Minervauggla Little Owl Athene noctua - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
114 Vitvingad turkduva White-winged Collared Dove Streptopelia reichenowi - Rustavi Ja 2019-05-14
113 Palmduva Laughing Dove Spilopelia senegalensis - Tbilisi Ja 2019-05-14
112 Grönbena Wood Sandpiper Tringa glareola - Jandari Lake Ja 2019-05-14
111 Skrattmås Black-headed Gull Chroicocephalus ridibundus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
110 Armenisk trut Armenian Gull Larus armenicus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
109 Sandtärna Gull-billed Tern Gelochelidon nilotica - Jandari Lake Ja 2019-05-14
108 Fisktärna Common Tern Sterna hirundo - Rustavi heron breeding site Ja 2019-05-14
107 Skäggtärna Whiskered Tern Chlidonias hybrida - Jandari Lake Ja 2019-05-14
106 Vitvingad tärna White-winged Tern Chlidonias leucopterus - Jandari Lake Ja 2019-05-14
105 Svarttärna Black Tern Chlidonias niger - Jandari Lake Ja 2019-05-14
104 Råka Rook Corvus frugilegus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
103 Svartpannad törnskata Lesser Grey Shrike Lanius minor - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
102 Rödhuvad törnskata Woodchat Shrike Lanius senator - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
101 Sommargylling Eurasian Golden Oriole Oriolus oriolus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
100 Balkanspett Syrian Woodpecker Dendrocopos syriacus - Rustavi heron breeding site Ja 2019-05-14
99 Härfågel Eurasian Hoopoe Upupa epops - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
98 Blåkråka European Roller Coracias garrulus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
97 Kungsfiskare Common Kingfisher Alcedo atthis - Jandari Lake Ja 2019-05-14
96 Sånglärka Eurasian Skylark Alauda arvensis - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
95 Tofslärka Crested Lark Galerida cristata - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
94 Klippnötväcka Western Rock Nuthatch Sitta neumayer - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
93 Rosenstare Rosy Starling Pastor roseus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
92 Stare Common Starling Sturnus vulgaris - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
91 Kärrsångare Marsh Warbler Acrocephalus palustris - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
90 Eksångare Eastern Olivaceous Warbler Iduna pallida - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
89 Korttålärka Greater Short-toed Lark Calandrella brachydactyla - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
88 Kalanderlärka Calandra Lark Melanocorypha calandra - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
87 Pungmes Eurasian Penduline Tit Remiz pendulinus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
86 Mästersångare Eastern Orphean Warbler Sylvia crassirostris - St. David Lavra, David Gareji Monasteri Ja 2019-05-14
85 Trastsångare Great Reed Warbler Acrocephalus arundinaceus - Rustavi industrial area Ja 2019-05-14
84 Taltrast Song Thrush Turdus philomelos - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
83 Dubbeltrast Mistle Thrush Turdus viscivorus - Mt Kuro slopes Ja 2019-05-13
82 Nötväcka Eurasian Nuthatch Sitta europaea - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
81 Krüpers nötväcka Krüper's Nuthatch Sitta krueperi - Kojori forest Ja 2019-05-13
80 Berglärka Horned Lark Eremophila alpestris - Jvari Pass Ja 2019-05-13
79 Backsvala Sand Martin Riparia riparia - Tbilisi Ja 2019-05-13
78 Biätare European Bee-eater Merops apiaster - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
77 Gråhäger Grey Heron Ardea cinerea - Tbilisi Ja 2019-05-13
76 Natthäger Black-crowned Night Heron Nycticorax nycticorax - Tbilisi Ja 2019-05-13
75 Bivråk European Honey Buzzard Pernis apivorus - Jvari Pass Ja 2019-05-13
74 Balkanflugsnappare Semicollared Flycatcher Ficedula semitorquata - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
73 Mindre flugsnappare Red-breasted Flycatcher Ficedula parva - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
72 Rödhake European Robin Erithacus rubecula - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
71 Grönfink European Greenfinch Chloris chloris - Ananuri Forest Ja 2019-05-13
70 Grönsiska Eurasian Siskin Spinus spinus - Gergeti Trinity Church Ja 2019-05-12
69 Större rosenfink Great Rosefinch Carpodacus rubicilla - Stepantsminda Ja 2019-05-12
68 Rosenfink Common Rosefinch Carpodacus erythrinus - Stepantsminda Ja 2019-05-11
67 Rödpannad gulhämpling Red-fronted Serin Serinus pusillus - Chkheri River Valley Ja 2019-05-11
66 Dvärgörn Booted Eagle Hieraaetus pennatus - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
65 Kejsarörn Eastern Imperial Eagle Aquila heliaca - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
64 Kungsörn Golden Eagle Aquila chrysaetos - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
63 Sparvhök Eurasian Sparrowhawk Accipiter nisus - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
62 Duvhök Northern Goshawk Accipiter gentilis - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
61 Kaukasisk snöhöna Caucasian Snowcock Tetraogallus caucasicus - Ioane Natlismcemeli Ja 2019-05-11
60 Ormörn Short-toed Snake Eagle Circaetus gallicus - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
59 Drillsnäppa Common Sandpiper Actitis hypoleucos - Stepantsminda Ja 2019-05-11
58 Kornknarr Corn Crake Crex crex - Terek River Valley Ja 2019-05-11
57 Nötskrika Eurasian Jay Garrulus glandarius - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
56 Cettisångare Cetti's Warbler Cettia cetti - Terek River Valley Ja 2019-05-11
55 Tornfalk Common Kestrel Falco tinnunculus - Dariali monastery complex Ja 2019-05-11
54 Svartmes Coal Tit Periparus ater - Stepantsminda Ja 2019-05-11
53 Grå flugsnappare Spotted Flycatcher Muscicapa striata - Stepantsminda Ja 2019-05-11
52 Kaukasisk lundsångare Green Warbler Phylloscopus nitidus - Chkheri River Valley Ja 2019-05-11
51 Svarthätta Eurasian Blackcap Sylvia atricapilla - Stepantsminda Ja 2019-05-10
50 Trädgårdssångare Garden Warbler Sylvia borin - Stepantsminda Ja 2019-05-10
49 Höksångare Barred Warbler Sylvia nisoria - Stepantsminda Ja 2019-05-10
48 Ringtrast Ring Ouzel Turdus torquatus - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
47 Koltrast Common Blackbird Turdus merula - Stepantsminda Ja 2019-05-10
46 Gärdsmyg Eurasian Wren Troglodytes troglodytes - Stepantsminda Ja 2019-05-10
45 Murkrypare Wallcreeper Tichodroma muraria - Stepantsminda Ja 2019-05-10
44 Trädkrypare Eurasian Treecreeper Certhia familiaris - Stepantsminda Ja 2019-05-10
43 Blåmes Eurasian Blue Tit Cyanistes caeruleus - Stepantsminda Ja 2019-05-10
42 Talgoxe Great Tit Parus major - Stepantsminda Ja 2019-05-10
41 Törnskata Red-backed Shrike Lanius collurio - Stepantsminda Ja 2019-05-10
40 Stjärtmes Long-tailed Tit Aegithalos caudatus - Chkheri River Valley Ja 2019-05-10
39 Grönsångare Wood Warbler Phylloscopus sibilatrix - Terek River Valley Ja 2019-05-10
38 Lövsångare Willow Warbler Phylloscopus trochilus - Stepantsminda Ja 2019-05-10
37 Berggransångare-IOC Mountain Chiffchaff Phylloscopus sindianus - Stepantsminda Ja 2019-05-10
36 Gransångare Common Chiffchaff Phylloscopus collybita - Stepantsminda Ja 2019-05-10
35 Ladusvala Barn Swallow Hirundo rustica - Stepantsminda Ja 2019-05-10
34 Klippsvala Eurasian Crag Martin Ptyonoprogne rupestris - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
33 Hussvala Common House Martin Delichon urbicum - Stepantsminda Ja 2019-05-10
32 Skata Eurasian Magpie Pica pica - Stepantsminda Ja 2019-05-10
31 Alpkråka Red-billed Chough Pyrrhocorax pyrrhocorax - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
30 Alpkaja Alpine Chough Pyrrhocorax graculus - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
29 Gråkråka Hooded Crow Corvus cornix - Stepantsminda Ja 2019-05-10
28 Korp Northern Raven Corvus corax - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
27 Ormvråk Common Buzzard Buteo buteo - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
26 Mindre skrikörn Lesser Spotted Eagle Clanga pomarina - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
25 Brun glada Black Kite Milvus migrans - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
24 Klippduva Rock Dove Columba livia - Stepantsminda Ja 2019-05-10
23 Gök Common Cuckoo Cuculus canorus - Stepantsminda Ja 2019-05-10
22 Alpseglare Alpine Swift Tachymarptis melba - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
21 Tornseglare Common Swift Apus apus - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
20 Kaukasisk orre Caucasian Grouse Lyrurus mlokosiewiczi - Stepantsminda Ja 2019-05-10
19 Gåsgam Griffon Vulture Gyps fulvus - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
18 Lammgam Bearded Vulture Gypaetus barbatus - Gudauri ski resort Ja 2019-05-10
17 Vinterhämpling Twite Linaria flavirostris - Jvari Pass Ja 2019-05-10
16 Hämpling Common Linnet Linaria cannabina - Stepantsminda Ja 2019-05-10
15 Steglits European Goldfinch Carduelis carduelis - Stepantsminda Ja 2019-05-10
14 Alpjärnsparv Alpine Accentor Prunella collaris - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
13 Trädpiplärka Tree Pipit Anthus trivialis - Stepantsminda Ja 2019-05-10
12 Vattenpiplärka Water Pipit Anthus spinoletta - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
11 Bofink Common Chaffinch Fringilla coelebs - Stepantsminda Ja 2019-05-10
10 Järnsparv Dunnock Prunella modularis - Stepantsminda Ja 2019-05-10
9 Gulärla-IOC Western Yellow Wagtail Motacilla flava - Stepantsminda Ja 2019-05-10
8 Forsärla Grey Wagtail Motacilla cinerea - Stepantsminda Ja 2019-05-10
7 Sädesärla White Wagtail Motacilla alba - Stepantsminda Ja 2019-05-10
6 Svart rödstjärt Black Redstart Phoenicurus ochruros - Russo-Georgian Friendship Monument Ja 2019-05-10
5 Rödstjärt Common Redstart Phoenicurus phoenicurus - Stepantsminda Ja 2019-05-10
4 Stentrast Common Rock Thrush Monticola saxatilis - Stephantsminda Ja 2019-05-10
3 Buskskvätta Whinchat Saxicola rubetra - Stepantsminda Ja 2019-05-10
2 Stenskvätta Northern Wheatear Oenanthe oenanthe - Jvari Pass Ja 2019-05-10
1 Gråsparv House Sparrow Passer domesticus - Stepantsminda Ja 2019-05-10